Proszę obrócić urządzenie

Blog

22.07.2024

Dobre praktyki w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi

Umiejętne zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi pozwala maksymalizować zwrot z inwestycji. Jego celem jest utrzymanie obiektów i lokali w dobrym stanie technicznym, dobór rzetelnych najemców i budowanie z nimi długofalowych relacji oraz optymalizowanie kosztów operacyjnych. Jak jednak osiągnąć wszystkie te założenia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj dobre praktyki z tego zakresu.

Spis treści

Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi?

Biurowce, centra handlowe, magazyny i hale produkcyjne to doskonały sposób na ulokowanie nadwyżek finansowych firmy lub prywatnych oszczędności w dobie szalejącej inflacji. Często lokale usługowe i handlowe są dostępne w kompleksach mieszkalnych (mogą zajmować np. parter budynku). Firma Hossa – deweloper z Gdańska – oferuje nie tylko mieszkania, ale także nieruchomości użytkowe. Polecamy nowe mieszkania w Gdyni i Trójmieście oraz wiele lokali komercyjnych na sprzedaż i wynajem w bardzo dobrych lokalizacjach. Dbamy, aby nasze usługi były kompleksowe, dlatego polecamy wykończenia mieszkań w Gdańsku i Gdyni w wersji pod klucz.

Zarządzanie nieruchomościami jest jedną z naszych specjalności, dlatego postanowiliśmy podzielić się dobrymi praktykami, które stosujemy na co dzień.

Zrozumienie potrzeb najemców

Aby uzyskać czynsz atrakcyjny dla właściciela, niezbędne jest znalezienie zainteresowanych najemców. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy poznać i zrozumieć ich potrzeby. Taka wiedza pozwoli dopasować standard lokalu i całego obiektu w taki sposób, aby przedsiębiorcy rzeczywiście byli nim zainteresowani.

Zarządca jest odpowiedzialny za pozyskiwanie nowych najemców. Musi więc doskonale znać zasady marketingu i potrafić aktywnie promować ofertę. Kolejną kwestią jest negocjowanie umów najmu. Tutaj niezbędna jest nie tylko znajomość z zakresu rachunkowości i prawa, ale także komunikatywność i odrobina psychologii.

Kolejnym zadaniem zarządcy jest utrzymywanie pozytywnych relacji z dotychczasowymi najemcami. Koszty podpisania nowej umowy zawsze są o wiele wyższe niż przekonanie starego klienta do kontynuowania współpracy. Taka osoba lub firma jest bardziej pewna, ponieważ została sprawdzona jej wypłacalność, terminowość płacenia czynszu i rachunków, ogólna rzetelność.

Elastyczność w umowach najmu

Ważne jest regularne monitorowanie rynku i dostosowywanie warunków umów najmu do zmian, które na nim zachodzą. Dzięki temu zwrot z inwestycji będzie wysoki, a ryzyko niskie. Zawsze warto oceniać potencjał relacji z konkretnym najemcą i wspólnie ustalać warunki współpracy.

Systematyczne konserwacje i modernizacje

Nieruchomości komercyjne należy utrzymywać w idealnym stanie technicznym. Dla najemców lokale są wizytówką prowadzonego biznesu, dlatego szybko mogą zerwać umowę, gdy zarządca na czas nie będzie planował remontów. Bardzo ważne są regularne przeglądy techniczne, konserwacja wszystkich instalacji oraz bieżące naprawy. Dzięki temu budynki nie będą traciły na wartości, a czynsze mogą być utrzymywane na wysokim poziomie. Należy zadbać również o szybkie reagowanie na zgłoszenia usterek i awarii – w biznesie każdy przestój oznacza bowiem straty.

Eko-inicjatywy i zrównoważony rozwój

Obecnie wiele przedsiębiorców chce być kojarzonych z inicjatywami ekologicznymi. Firmy angażują się w akcje mające na celu uświadamianie społeczeństwa o konieczności wspólnej troski o dobro naszej planety. Takie podejście wyraża się nie tylko w sposobach produkcji i pakowania towarów

Panele fotowoltaiczne, ekologiczne ogrzewanie, wykorzystanie pomp ciepła do produkcji wody użytkowej w firmowych budynkach odzwierciedla ich poglądy na temat zrównoważonego rozwoju. Warto więc zadbać, aby oferowane nieruchomości komercyjne na wynajem były energooszczędne i wykorzystywały ekologiczne instalacje (np. posiadały panele fotowoltaiczne na dachu).

dobre-praktyki-w-zarzadzaniu-nieruchomosciami-komercyjnymi

Transparentność w komunikacji finansowej

Jasne warunki rozliczeń są ważne zarówno z punktu widzenia właściciela nieruchomości, jak i najemców. Zarządca powinien zadbać o transparentność wszystkich opłat. W umowach powinno znaleźć się dokładne wyszczególnienie ponoszonych kosztów oraz wpływów z tytułu najmu. Dzięki temu na bieżąco można monitorować zyski i zwrot z inwestycji.

Zaufaj ekspertom w zarządzaniu nieruchomościami!

Poszukujesz nieruchomości komercyjnych na sprzedaż lub do wynajęcia? Firma deweloperska Hossa w ofercie posiada nie tylko gotowe mieszkania do odbioru w Gdańsku, ale i atrakcyjne lokale użytkowe. Jesteśmy doświadczonym ekspertem od zarządzania nieruchomościami. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z biurem sprzedaży. Nasz pracownik przedstawi Ci dostępne oferty i rozwieje wszystkie wątpliwości.