Proszę obrócić urządzenie

Blog

08.07.2024

5 pytań, które warto zadać deweloperowi przed zakupem mieszkania

Planujesz zakup własnego mieszkania na rynku pierwotnym? Taka inwestycja to bardzo często zobowiązanie kredytowe na długie lata, a od odpowiedniego rozeznania się na rynku zależy, czy będziesz zadowolony z wyboru. Doskonale wiemy, że osoby, które właśnie kupują swoje pierwsze M, często nie znają branży nieruchomości, dlatego przygotowaliśmy szczegółowe kompendium. Przeczytaj i poznaj 5 pytań, które warto zadać deweloperowi.

Spis treści

O co warto zapytać dewelopera przed zakupem mieszkania?

Gdy podejmiesz decyzję o zakupie lokalu, z pewnością już wybrałeś przybliżoną lokalizację, która najbardziej będzie Ci odpowiadać, metraż oraz liczbę pokoi i ich rozkład. To jednak dopiero podstawowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę. Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami, dlatego warto dobrze poznać specyfikę jego działania.

W ofercie firmy Hossa znajdziesz szeroki wybór nieruchomości w Trójmieście. Zależy nam, aby nasi klienci byli zadowoleni z zakupu, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, o co warto zapytać jeszcze na długo przed sfinalizowaniem transakcji.

1. Jakie są warunki finansowe zakupu?

Ceny za nowe mieszkania na sprzedaż w Gdańsku lub innym polskim mieście podawane są w przeliczeniu za m2. Zwróć jednak uwagę, że wahania na rynku są naprawdę duże, a proces kredytowania dość długi. Zawsze warto więc dopytać, czy istnieje możliwość negocjacji ceny i jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc z niej skorzystać.

Podczas rozmowy o finansach, warto wspomnieć o kosztach utrzymania M. Przedstawiciel dewelopera powinien Ci przedstawić przybliżoną wysokość opłat administracyjnych (czynsz, fundusz remontowy, nakłady na utrzymanie części wspólnych).

Gdy kupujesz nieruchomość w przedsprzedaży, zapytaj o sposób finansowania inwestycji. Deweloperzy z Gdańska i innych regionów zwykle korzystają z kredytowania. Wtedy to bank weryfikuje taką firmę, ocenia jej wiarygodność i zdolność finansową.

2. Jakie są terminy realizacji inwestycji?

Umowa deweloperska to dokument, w którym firma zobowiązuje się przenieść na klienta własność zarezerwowanego mieszkania – po ukończeniu inwestycji, oddaniu budynku do użytku i prawnym wyodrębnieniu poszczególnych lokali. Terminy ukończenia poszczególnych etapów inwestycji określa harmonogram budowy. Tutaj zawarte są także daty wpłat kolejnych transz za nieruchomość.

W praktyce oznacza to, że możesz kupić swoje przyszłe lokum jeszcze w momencie, gdy fizycznie go nie ma (na tzw. etapie „dziury w ziemi”). Zawsze dokładnie dopytuj o realizację poszczególnych etapów inwestycji, aby nie okazało się, że jej ukończenie jest cały czas przesuwane w czasie

3. Jakie udogodnienia i infrastruktura są dostępne?

Otoczenie wokół budynku będzie miało ogromny wpływ na komfort codziennego mieszkania. Infrastruktura powinna być dopasowana do Twoich potrzeb – zapytaj o sklepy, punkty usługowe, szkoły i przedszkola, placówki opieki medycznej, park. Sprawdź także plan części wspólnych (place zabaw, deptaki, skwerki zieleni z ławkami, patio, miejsca do przechowywania rowerów czy wózków dziecięcych, parking), które będą miały duży wpływ na wygodę użytkowania całego budynku.

4. Jaka jest jakość użytych materiałów i standard wykończenia?

Podczas spotkania z przedstawicielem dewelopera porozmawiaj o jakości materiałów użytych do budowy (w dokumentacji technicznej powinno znaleźć się ich wyszczególnienie wraz z posiadanymi przez nie certyfikatami). Sprawdź rodzaj okien (PVC czy drewniane), drzwi (lepsze będą antywłamaniowe), wykończenia części wspólnych. Zapytaj także o wykończenie mieszkania – standard deweloperski nie jest terminem regulowanym prawnie, dlatego nie zawsze oznacza to samo.

O-co-warto-zapytac-dewelopera-przed-zakupem-mieszkania

5. Jakie są warunki gwarancji i serwisu posprzedażowego?

Szczegółowe warunki znajdziesz w umowie deweloperskiej oraz w dołączonych do niej załącznikach. Gwarancję na materiały budowlane i wykończenie budynków mieszkalnych określa kodeks cywilny (art. 568), a na prace budowlane obowiązuje pięcioletni okres rękojmi.

Usługi serwisowe po zakończeniu budowy są określane przez deweloperów indywidualnie, a to od nich zależy utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie oraz sprawna pomoc przy awariach i problemach technicznych. Dopytaj o zakres serwisu oraz warunki ich świadczenia.

Zadbaj o szczegóły – skonsultuj się z ekspertem!

Chcesz kupić nowe mieszkania w Gdyni lub Gdańsku? Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem firmy Hossa. Nasz ekspert pomoże Ci dobrać nieruchomość idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb, opowie o warunkach finansowych, umowie, infrastrukturze otaczającej nasze inwestycje, udogodnieniach w budynkach, wykorzystanych materiałach budowlanych i nie tylko. Odpowie także na każde pytanie.