Wiczlino Lyceum powstaje w lokalizacji, która już teraz oferuje dobre warunki do życia i załatwiania codziennych spraw. W najbliższym sąsiedztwie funkcjonują żłobki, przedszkola i klubik dziecięcy, a także sklepy, różnorodne usługi oraz rozwinięta infrastruktura miejska, w tym przystanek autobusowy przy ul. Wiczlińskiej, obsługujący siedem linii. Vis-a-vis osiedla znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 (ze szkołą podstawową i liceum) z kompleksem boisk sportowych, a niebawem także krytym basenem.
Zintegrowana społeczność sąsiedzka to jeden z głównych atutów dzielnicy deklarowanych przez mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Przy ul. Wiczlińskiej, vis-a-vis osiedla, działa Centrum Sąsiedzkie „Przystań Wiczlińska”, aktywnie podejmujące różnorodne inicjatywy. Po stronie południowej znajduje się w całości już ukończone osiedle Wiczlino-Ogród z usługami, punktami handlowymi i dużym terenem rekreacyjnym.
Zabudowę mieszkaniową Wiczlino Lyceum tworzyć będą kameralne, 3-piętrowe budynki mieszkalne z halami garażowymi, windami i lokalami handlowo-usługowymi. Osiedle obejmie również budynek o funkcji sportowej (centrum wspinaczkowe), pawilon handlowy oraz niewielki biurowiec. Całość spajać będzie nowoczesna architektura z wyrazistymi bryłami budynków i elewacjami wykonanymi z wysokiej jakości materiałów. Każde mieszkanie posiadać będzie swój ogródek, balkon lub taras, a także duże przeszklenia zapewniające dopływ światła dziennego.
Zachowując swój miejski charakter, osiedle Wiczlino Lyceum zapewni swoim mieszkańcom bliskość urokliwych lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także miejsc umożliwiających rekreację i uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Sąsiednie osiedle Wiczlino-Ogród obejmuje duży, ogólnodostępny teren rekreacyjno-sportowy z boiskami do koszykówki i piłki nożnej, tyrolką i placem zabaw.
W zasięgu krótkiego spaceru znajduje się nowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Potoku Wiczlińskiego, a także Gdyńskie Korzenie – miejsce integracji sąsiedzkiej pośród natury, z miejscem na ognisko i naturalnym placem zabaw. W lasach TPK korzystać można z licznych ścieżek rowerowych i pieszych, prowadzących przez skarby przyrody, m.in. znajdujący się w okolicy Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.