Blog
19.08.2024
Osoby, które podpisały umowę deweloperską, mają prawo do odbioru technicznego mieszkania. Jest to spotkanie kupującego z deweloperem w celu sprawdzenia, czy zakupiona nieruchomość jest zgodna z umową i nie ma wad. Najczęściej inwestorzy proszą o pomoc inspektorów budowlanych, którzy w ich imieniu dokonują odbioru technicznego. Jak się do niego przygotować? Objaśniamy! Przeczytaj i zyskaj sprawdzoną wiedzę, która pozwoli Ci uniknąć późniejszych nieporozumień.
Spis treści
Gdy kupujesz nowe mieszkania w Gdańsku, masz prawo sprawdzić dokładny stan techniczny lokalu oraz przynależnych do niego części (garaż, komórka lokatorska). W dzień odbioru technicznego zabierz ze sobą dokumenty:
Dodatkowo doświadczony specjalista weźmie ze sobą narzędzia i przyrządy, które ułatwią ocenę standardu lokalu. Ponadto inspektor na bieżąco będzie dokumentował ewentualne usterki np. plamy i pęknięcia.
Pamiętaj, że nowe mieszkania do odbioru w Gdańsku, Gdyni lub innej lokalizacji wymagają bardzo dokładnej kontroli jakości wykonania poszczególnych prac budowlanych. Gdy już za pomocą miarki (lub laserowego dalmierza) specjalista zmierzy powierzchnię poszczególnych pomieszczeń i porówna ją z planem, możecie przystąpić do dalszych oględzin. W branży przyjęło się, że różnica metrażu nie może wynosić więcej niż 3% od pierwotnego projektu (informacja ta musi jednak być zapisana w umowie deweloperskiej).
W pierwszej kolejności pod lupę powinny być wzięte ściany. Najważniejsze są piony i kąty, które sprawdza się za pomocą kątownicy. Na ścianach nie mogą znaleźć się pęknięcia, rysy czy wybrzuszenia. Znaczenie ma także powłoka malarska, która powinna być równomierna i pozbawiona jakichkolwiek plam i odbarwień. Dokładnie należy przyjrzeć się narożnikom, miejscom wokół parapetów, okien, gniazdek i włączników światła. To tutaj najczęściej pojawiają się drobne ubytki. Rysy, wybrzuszenia lub plamy na suficie zwykle świadczą o nieprawidłowo wykonanym dachu (inspektor szczególnie zwróci uwagę na dach, gdy Twój lokal znajduje się na ostatnim piętrze).
Poziom wylewek można sprawdzić za pomocą poziomicy. Ważne, aby powierzchnia była gładka, nie miała pęknięć czy śladów naprawy. Przy ścianach i pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami powinny znaleźć się dylatacje (szpary pozwalające na prawidłową pracę podłogi). Na balkonie musi być lekki spadek – dzięki temu deszczówka będzie mogła swobodnie spływać.
Niezbędne do sprawdzenia stanu instalacji są plan mieszkania i dokument, w którym deweloper opisał standard wykończenia. Znajdziesz tutaj informację o ilości i położeniu rur – specjalista zweryfikuje, czy stan faktyczny jest zgodny z opisem. Ważne, aby wypusty pozwalały na swobodne podłączenie armatury (muszą być odpowiednio długie). Warto również sprawdzić, czy nigdzie nie ma przecieków, a woda spływa prawidłowo (gdy kupujesz lokal w wersji „pod klucz”).
Jeśli w Twoim mieszkaniu jest prąd, możesz również sprawdzić instalację elektryczną. W pierwszej kolejności skontaktuj się z odpowiednim specjalistą, który będzie miał uprawnienia do kontroli instalacji elektrycznej. W checkliście elektryka znajdzie się kontrola liczby i rozmieszczenia gniazdek oraz punktów świetlnych. Gniazdka powinny być widoczne (niezakryte tynkiem). Specjalista zweryfikuje napięcie prądu za pomocą próbnika napięcia, a także wykryje ewentualne przepięcia. Gdy żarówki zaczną migać lub wybiją bezpiecznik, konieczne będzie zgłoszenie elektryki do poprawki.
Po odbiorze technicznym sporządzany jest protokół. Muszą tutaj znaleźć się wszystkie zauważone usterki oraz data ich usunięcia. Nie podpisuj dokumentu, w którym nie wpisano wskazanych uchybień. Dodatkowo deweloper powinien przekazać Ci gwarancje producenckie (np. na okna i drzwi). Poszukujesz sprawdzonej oferty? Firma Hossa oferuje nowe mieszkania w Gdyni. Dbamy nie tylko o rozbudowaną ofertę w dobrych lokalizacjach, ale także rzetelność w dopełnianiu formalności. Sprawdź!